PTFE (Teflon) Filtre Torbası Neden Kullanılır?

PTFE (Teflon) filtre torbası 260 °C sürekli çalışma sıcaklığı sayesinde yüksek sıcaklıkta çalışan sektörler için kullanılan bir torba çeşididir. Asit, alkali, hidroliz, solvent ve oksit dereceleri de mükemmel derecede olan PTFE (teflon) filtre torbası tozun agresif özelliklere sahip olduğu sektörlerde tercih edilmektedir. Polyester filtre torbası ürünleri her sektörde kullanılabilmesine karşın bazı sektörlerde tozun ve havanın yüksek kimyasal özelliklere sahip olmasından dolayı PTFE (teflon) filtre torbası kullanılması gerekmektedir. Dolayısıyla kimyasal özellikleri çok fazla yoğun olan ve yüksek sıcaklığa sahip olan toz için filtre torbası seçimi çok önemlidir. Bu sayede torbaların delinmesi ve torba özelliğini kaybetmesi önlenerek filtre sisteminin düzgün bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.

PTFE (teflon) filtre torbasına hidrofob emprenye işlemi uygulanarak su ve yağ itici özelliği kazandırılmakta ve tozun nemli gelmesine karşın torbanın üzerine yapışmaması ve hava akışının düzgün bir şekilde ilerlemesi sağlanmaktadır. Ayrıca torbanın bir tarafı gaze işlemine tabi tutularak tozun torba üzerinden kolayca kayması sağlanmaktadır.

PTFE (Teflon) Filtre Torbası Nerelerde Kullanılır?

PTFE (Teflon) filtre torbası başlıca tozun kimyasal özelliklerinin yüksek olduğu ve yüksek sıcaklıkta olduğu sektörlerde kullanılmakta olup, üretimin yapıldığı işletme ve hammaddeye göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Dolayısıyla filtre torbasının seçiminde uzman ekibimizle iletişime geçerek önceden bilgi sağlamanız önem arz etmektedir.

Filtre sisteminin kapasitesi, konumu, sektör, işlenen hammadde, filtre sistemine gelen tozun sıcaklık, oksit, solvent vb. değerleri hakkında işletmeden bilgi alınmakta ve torba seçimi buna göre belirlenmektedir. Böylece sonradan yaşanması muhtemel kazaların önüne geçilmekte ve üretimin devamında aksaklık yaşanmaması sağlanmaktadır. Çözüm Filtre olarak bizimle iletişime geçerek filtre sisteminize uygun filtre torbasının imalatı için bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.