Nomex filtre torbası, yüksek sıcaklıkta çalışan demir-çelik eritme tesisleri, asfalt plentleri gibi sektörlerde tercih edilmelidir. Bunun sebebi, polyester filtre torbaları 150 derecede çalışabilirken nomex (meta-aramid) filtre torbalarının 200 derecede sürekli çalışmasıdır.

Sektörde nomex olarak bilinen bu filtre torbasının asıl malzemesi meta-aramid’dir. Dupont firmasının geliştirmiş olduğu bu malzeme Nomex® markasıyla satılmaktadır. Nomex (meta-aramid) ürünleri erimez, damlamaz ve hava ile temasta alev almaz bir şekilde üretilmiştir.

Asit, alkali ve hidroliz mukavemetleri orta derecede olup, solvent ve oksit mukavemetleri ise iyi derecededir. Metrekarede 400-525 gram arasında değişken gramajlara sahiptir ve diğer tüm torbalarda olduğu gibi, su ve yağ itici özelliği olan hidrofobik emprenye uygulaması mevcuttur. Nomex filtre torbası, asfalt plentleri, seramik, metal, atık işletmeleri, çimento & kireç tesisleri, kömür tesisleri, enerji santralleri, dökümhane gibi santral ve fabrikalarda tercih edilmektedir.

Torbalı filtre sistemine en uygun materyalin belirlenmesinde birçok parametre önem arz etmektedir. Bunlardan en önemlisi sisteme gelen sıcak hava ve tozun derecesidir. Nomex filtre torbalarının 200 derecede çalışması yukarıda belirtilen sektörler açısından önemlidir. Daha yüksek derecede çalışan sektörlerde ve torbalı sistemlerinin işletme sahasına yakın olması dolayısıyla sisteme gelen hava ve tozun sıcaklığının daha yüksek olduğu sistemlerde ise Polyimide P84 Filtre Torbası önerilmektedir. Bu torbaların sürekli çalışma sıcaklığı 260 derecedir ve yüksek sıcaklık koşullarında sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Nomex Filtre Torbası Kullanım Alanları

Demir-çelik eritme tesisleri, asfalt plentleri gibi yüksek sıcaklık söz konusu olan sektörlerde torbaların gelen sıcak toz ve havayla erimemesi için yüksek ısıya dayanıklı filtre torbası ihtiyacı doğar. Bu ihtiyacı karşılamak için sürekli çalışma sıcaklığı 200°C (anlık maksimum sıcaklığı 220°C) olan meta-aramid Nomex filtre torbaları tercih edilmelidir. Aksi taktirde daha düşük ısıya dayanıklı olan polyester filtre torbalarının kullanılması sistem içerisindeki torbaların erimesine sebep olacaktır.

Uzman görüş almak ve sorularınızı yöneltmek için bizi aramanız daha faydalı olacaktır. Sektörünüze uygun filtre torbası materyalini belirlemek, sizlerden aldığımız bilgiler doğrultusunda mümkün olacaktır.