Polyester iğneli keçe filtre torbası, torbalı filtre sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir materyaldir. Polyester filtre torbasının maliyet olarak ucuz olmasından ve birçok sektör şartlarında sorunsuz bir şekilde çalışmasından dolayı tercih sebebidir. Özellikle solvent ve oksit direnci yüksek olmakla birlikte asit mukavemeti de orta derecededir. Metrekarede 400, 500, 525, 550, 600 gram gibi ağırlık değerleri mevcuttur. İçeriği %100 polyester olan filtre torbası iç dokuludur ve kopma ve gerilmelere karşı mukavemetlidir.

İmalatında iğneleme yöntemi kullanılarak elyaf halindeki polyester malzeme kumaş haline getirilmektedir ve daha sonrasında ise su ve yağ iticiliği kazanması açısından hidrofobik sıvılara daldırılmaktadır. Dolayısıyla iğneli keçe filtre torbası olarak da adlandırılmaktadır. Bir tarafının gazelenmesi sonucunda da parlak ve pürüzsüz bir hal alan polyester filtre torbası tozun üzerinde tutunmamasını sağlamaktadır. Torbalı sisteme gelen nemli ve yağlı toz, patlaçlar yardımıyla torbaya tutunmadan aşağı kolay bir şekilde dökülmektedir.

Sürekli çalışma sıcaklığı 150 derece olan polyester filtre torbaları, normal sıcaklıklarda çalışan sektörlerde problem olmadan çalışmaktadır. Ancak yüksek sıcaklıklarda çalışan ve gelen hava ve tozun torbaları eritebilecek seviyede olduğu sistemlerde nomex filtre torbaları, P84 filtre torbaları gibi torbaların kullanılması gereklidir. Filtrasyon sektöründe uzman olan Çözüm Filtre A.Ş. mühendisleri tarafından sektör şartlarına göre belirlenecek olan filtre torbaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişim kurmayı ihmal etmeyin.

Torba filtre üreticileri dendiğinde akla gelen ilk firma Çözüm Filtre A.Ş. olarak filtrasyon konusunda uzun senelerin vermiş olduğu birikim ve uzmanlıkla, torbalı sisteminize takılacak olan malzemenin hangi materyal olması gerektiği konusunda bizlerden destek alabilirsiniz. İhtiyaç görülmesi durumunda işletme sahanıza gelerek incelemelerde bulunabilir ve torba çeşidinin belirlenmesinde yardımcı olabiliriz. Torba malzemesinin belirlenmesinde şu hususlara dayanarak çözüm ekibimiz sizleri doğru bir şekilde yönlendirecektir:

  • Sektör
  • Filtre sisteminin üretim sahasına olan uzaklığı
  • Filtre sistemi kapasitesi
  • Sisteme gelen tozun sıcaklığı ve kuru olup olmaması

Polyester İğneli Keçe Filtre Torbası Kullanım Alanları

Sürekli çalışma sıcaklığı 150°C olan polyester filtre torbaları birçok sektörde tercih edilmektedir. Hem düşük maliyeti hem de çoğu sektörde sorunsuz bir şekilde çalışması dolayısıyla tercih sebebi olmaktadır. Asitlere ve oksitlere karşı yüksek direnç sağlayan polyester filtre torbaları aşınmalara karşı güçlüdür. Hidrofob emprenye işlemi yapılarak su ve yağ itici özellikleri bulunan polyester filtre torbasını, tozun su ve yağlı şekilde geldiği sektörlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir tarafı gazeli olan torbalar tozun yüzeyden rahatlıkla kayarak torbaya tutunmasını engellemektedir.

Sektörünüzle ilgili en uygun filtre torbası materyalini öğrenmek için bizleri arayabilirsiniz.